30 Mart 2023, Perşembe
Güncel haberler
Ana Sayfa Tatil / Seyahat Yurtdışı Dubai Dubai Gezilecek Yerler

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai değişik bir coğrafi özelliğe sahip bir kenttir. Son dönemde yaşanan hızlı gelişmelerin sonucu olarak şehir mimari olarak görülmesi gereken önemli yapılara sahiptir. Vergisiz alışveriş imkanına bağlı olarak ülkede ki alışveriş merkezleri dünyanın en büyük alışveriş merkezleri olarak bilinmekle beraber mimari açıdan fark yaratan görselliğe sahiptir.

Tarihte çok eski olmamasına rağmen Dubai’nin yerel kesimlerinde gezilip görülmesi gereken müzeler, camiler, ve tarihi yapılar bulunur. Özellikle turistik amaçla Dubai’yi ziyaret eden  seyahatseverlere şehrin bu geleneksel yüzünü de görmelerini öneriyoruz.

Gezi sürecine şehrin modern yüzü ile başlamayı düşünüyorsanız sahil kesimi ve marina bölgesinden başlamalısınız.

dubai-marina

Dubai Marina

Dubai marina Basra körfezinin genişletilmesi ile oluşturulan yapay kanalın olduğu alanda yer almaktadır.Bölge özellikle şehrin genel görünümüne etki eden gökdelenlerin sıkça bulunduğu bir yapılaşma alanı.Dubai burgu gökdelenleri en iyi marina bölgesinden görüntülendiği gibi çevrede bulunan başka gökdelenler sayesinde şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

dubai-marina

Palm Jumeirah

Palmiye adası olarak bilinen orijinal ismi Palm Jumeirah suni ada Dubai’nin en önemli simgelerinden biri.Havadan bakıldığından daire içinde bir palmiye görülen bu muhteşem ada tamtamına 800 futbol sahası genişliğine sahiptir. Dubai’nin sahil şeridinin uzunluğunu arttıran palmiye adasında zengin turistlerin konakladığı lüks otellerin bulunuyor. Adanın ilk durağı olan Palm getawey ve son durağı olan Atlantis Aquaventure arasında göreceğiniz lüks hayat tarzı başınızı döndürebilir.Palmiye adasında palmiyenin yaprakları olarak oluşturulan alanda şahsa özel rezidanslar bulunuyor.Bu nedenle etrafında bulunan çemberde gezmeniz gerekiyor.

dubai-marina

Jumeirah Beach

Palmiye adasında bulunan Jumeirah sahili denize girmek isteyen turistlerin tarafından sıkça tercih ediliyor.Ancak deniz dediğimizde bir serinlik yaşanacağı akla gelmesini istemeyiz.Bölgenin denizi oldukça sıcak ve serinlemek için tercih edilebilecek bir plaj değil. Jumeirah beache girmek ücretli.Giriş ücretinin 5 AED olduğu plajdan haftanın bir günü sadece bayanlar faydalanabiliyor.

dubai-marina

Atlantis Hotel ve Aquaventure

Palmiye adasının en sonunda bulunan Atlantis otel Dubai’de bulunan en başarılı su parkı olma özelliğini taşıyor.Özellikle arkadaşlarınızla gittiyseniz Atlantis su parkında eğlenceli grup aktivitesi yapabilirsiniz. Atlantis otel mimari olarak ta oldukça cezbedici bir görünüme sahip. Atlantis otelin su parkına giriş ücreti ortalama  250 AED.Sabah 11:00’den akşam 18:00’ya kadar açık olan su parkında çok çeşitli su kaydıraklarından yararlanabilirsiniz.

dubai-marina

Burj Khalifa

Halife kulesi olarak ta bilinen Burj Khalifa dünyanın en yüksek binası olma özelliğine sahiptir.828 metre uzunluğunda ki binanın içinde alışveriş merkezlerinden otellere birçok farklı özellikte ki yapı bir arada bulunuyor.Hatta 158.ci katında dünyanın en yüksek camisi var.Bina Dubai’nin her yerinden göründüğü halde sadece görmekle yetinen turist sayısı oldukça az.Bu nedenle binanın içinde şehri tepeden izleme olanağı sunan cafeler  ve restoranlar bulunuyor. 164 katlı olan binanın 122. Katında At the top isimli bir gözlem noktası yer almaktadır.Bu noktadan şehre tepeden bakma şansına sahip olabilirsiniz.İnternet üzerinden rezervasyon yaparak mekana giriş yaptığınızda ödemeniz gereken tutar 125 dirhem civarındadır. 123. Katta ise yemek yiyerek şehri seyredebileceğiniz At.motsphere isimli cafe restoran bulunmaktadır.150 dirhem karşılığında hem 2 adet içki içebilir hem de atıştırmalıklarla keyifli bir gün batımı yaşayabilirsiniz.

dubai-marina

Dubai Mall

Burj Khalifa hemen yanında bulunan Dubai Mall dünyanın en büyük alışveriş merkezi olarak bilinir. Alışveriş Rehberimizde Dubai Mall’da bulunan dünya çapında ki markalar hakkında bilgi alabilirsiniz.Ancak alışveriş yapmasanız dahi Dubai Mall gezmek için Dubai’de bulunan en güzel mekanlardan biri.İçinde bulunan dev akvaryum, ve alışveriş merkezinde düzenlenen renkli aktiviteler ile uzun bir zaman ayırmak isteyebileceğiniz Dubai Mall’da 18:00’dan sonra başlayan The Dubai Fountain isimli fıskiye gösterisini mutlaka görmenizi öneririz.Işık ve suyun harika dansının izlenebileceği gösteriyi aynı zamanda gösterinin yapıldığı alana bakan Souk Al Bahar isimli mekanda seyredebilirsiniz. Souk Al Bahar geleneksel yiyecek ve eşyaların satıldığı , içinde cafe tarzı bir alanın bulunduğu bir çarşı olma özelliğine sahip.Gösteriden önce gezerek zaman geçirebilirsiniz.

dubai-marina

Jumeirah Mosque

Dubai’nin en ünlü camilerinden biri olan Jumeirah camisi sabah 10:00’dan itibaren ziyaretçilere açık olan 10 dirheme gezilebilen ve orijinal bir mimariye sahip olan bir cami. Anca cami sadece rehberli turla gezilebiliyor.Ortaçağ döneminden kalan ve Fatimiler tarafından yaptırılan cami Müslüman olmayan ziyaretçilere dahi açık olan tek camii.Özellikle değişim camii mimarilerini görmekten  hoşlanıyorsanız mutlaka uğramanızı öneriyoruz .

dubai-marina

Burj Al Arab

321 metre yüksekliğinde olan Burj Al Arab dünyanın ilk 7. Yıldızlı oteli olma özelliğine sahiptir.Yelken görünümünde olan otel aynı palmiye adası gibi Dubai’nin ünlü simalarından biri.Otele giriş ücretli ve girişte giyim kuşama dikkat ediliyor.Misal terlikle ya da kısa şortla otele giriş ne yazık ki mümkün değil.Oteli sadece gezmek bile için bir ücret ödemeniz gerekli.Eğer kuru kuru gezmeye para ödemek istemezseniz otelde bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Burj E Arab’ı gezmek için kişi başı ortalama 350 AED ödenmesi gerekiyor. Otelin içi oldukça lüks olarak dizayn edilmiş.Kendinizi bir Arap masalının içinde hissedeceksiniz. Otelin terası helikopter pisti olmasının yanı sıra tenis kortu olarak ta kullanılıyor.

dubai-marina

Mall of the Emirates

İçinde kayak pisti bulunan alışveriş merkezi olarak bilinen Mall of the Emirates Dubai Mall’dan sonra en büyük 2. Alışveriş merkezi olarak turistlere ev sahipliği yapıyor. Kayak pisti çok büyük olmasa dahi başlangıç seviyesinde kayak yapanlar için ideal bir büyüklükte ayrıca şehirde ki yüksek sıcaklık düşünüldüğünde ferahlamak için dahi tercih edilebilecek bir mekan.10:00’dan 22:00’ye kadar açık olan Mall of the Emirates Perşembe Cuma ve cumartesi günleri ise 00:00’e kadar hizmet veriyor.İçinde birçok dünyaca ünlü mağazanın bulunduğu Mall of the Emirates’in içinde teleferik bile bulunuyor.

dubai-marina

Medinat Jumeirah

Burj Al Arab otelinin en iyi şekilde görebileceğiniz   mükemmel ahşap işçiliği ile dizayn edilmiş ,hemen önünde bir suyolu bulunan güzel bir sokak çarşısı.10:00 ile 23:00 saatleri arasında açık olan çarşıda halka açık dış mekanlarda alkol içilebiliyor. Çarşı önündeki suyolu ile tekne gezisi yapabileceğiniz bir alan olduğu gibi  büyüleyici bir atmosfere sahip.Etnik detayların görüldüğü yapının mimarisi  çarşıda bulunan dükkanlarla tam bir uyum içinde.

dubai-marina

Al Fahidi Fort

Geleneksel Dubai’de bulunan Al Fahidi Fort 1787 senesinde inşa edilmesi ile Dubai’nin en eski binası olarak bilinmektedir. Sokak sanatı örneklerini görebileceğiniz bu bölgede aynı zamanda Dubai müzesi yer alıyor.Cuma günü hariç 08:00-20:30 arası ziyaret edilebilen müze Dubai’nin tarihsel gelişimine ışık tutan nitelikte.

dubai-marina

Ve Tabi ki Çöl Safarisi

Dubai’ye gelip de çöl safarisi yapmadan dönmek olmaz.Şehrin arkasında Arap çölü bulunduğu için turistlerin tercih ettikleri aktivitelerde başı çeken çöl safarisi ile jeeplerle çölde gezinti yapıp değişik bir iklim ve bitki örtüsünü gözlemle şansına sahip olacaksınız. Üstelik çölde geleneksel Arap çadırlarında yemek yeme keyfine de varabilirsiniz. Kişi başı 300 AED’e katılım yapılan çöl safarilerinde bir araçta maksimum 6 kişi olabiliyor. Çöl safarisi öğle sıcağına denk gelmemek için 15:30 civarında başlıyor.Safarinin sonunda semazen hareketlerle erkek bir sanatçının sunduğu dans gösterisi tanoura Show  yapılıyor.Çöl akşamları serin olduğu için üzerinize kalın bir şey almanızda fayda var.Akşam saatinden önce şort t-shirt ile safariye katılabilirsiniz.

Hakkında sinan

Bu habere de bakabilirisiniz

Dubai’ye Ne Zaman Gidilir

Dubai, güneşli günleri, muhteşem alışveriş merkezleri, lüks otellere sahip plajları ve modern mimarisi ile turistlerin …

yorumlayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeni