30 Mart 2023, Perşembe
Güncel haberler
Ana Sayfa Tatil / Seyahat Yurtdışı Dubai Dubai Hakkında Bilgi – Genel Bakış

Dubai Hakkında Bilgi – Genel Bakış

Dubai şehri gerek mimari , gerek turistik , gerek alışveriş merkezleri açısından hem Arap Emirliklerinin hem de dünyanın önde gelen şehirlerinden biridir. Dubai’nin bir tarafı denize kıyısı bulunan bir liman şehri iken diğer tarafı çölün yanında bulunur.Şehrin genel görünümü kum tepelerinin varlığı belli olmaktadır.

Kentin bu coğrafi özelliği bitki örtüsünün kendisine has olmasına neden olur. Hurma okaliptüs , çöl sümbülü ve akasya ağaçları şehrin bitki örtüsünü oluşturan değişik ekosistemin öğelerindedir.

Dubai’nin çöle kıyısının bulunmasına bağlı olarak şehirde çöl iklimi hakimdir.Yıl içinde özellikle yaz aylarında 50 derecelerin görüldüğü şehirde akşamları çöl ikliminin bir etkisi olarak hava sıcaklığı 10 derecelere düşer. Kış aylarında dahi turistik amaçla ziyaretin uygun olduğu şehirde her mevsim deniz turizmi sürdürülebilmektedir.

Şehrin ilk kuruluş zamanında inci ticareti ile kazanç sağlanırken , tarih süresince özellikle 1970’li senelerden sonra petrolün varlığı ile şehir hızla büyüyerek metropol haline gelmiştir.Günümüzde ise turizm ve ticaret şehrin iki ana önemli gelir kaynağı durumundadır.

Ülkenin para birimi Arap emirliklileri yasal para birimi olan Arap Emirlikleri Dirhemi’dir.Döviz cinsi olarak AED olarak tanımlanan para birimi özellikle dövizle yapılan alışverişlerde kur değerini kaybedebilir.Alışverişlerinizi yaparken kredi kartı ve döviz bürolarından dönüştürdüğünüz AED kullanılması önerilmektedir. Ülkenin kur değeri sabittir.1 dolar 3,69 AED’de denk gelmektedir.

Şehrin %96’sı İslam dinine mensuptur.%4’lük kesim ise Hristiyan , Budizm , Hinduizm gibi dinleri benimsemiştir.Şehrin İslami yapısı ülkeye ziyaret eden turistleri etkilememektedir, ülkede turistlere etki edecek giyim zorunluluğu bulunmamaktadır.Denize bikini ile girmekte herhangi bir sakınca yoktur.Şehrin geleneksel olarak bilinen iç kesimlerinde ise çok serbest giyinmek farklı bakışlara neden olabilir ancak iş merkezleri ve deniz kıyısı kısmında bu yönde bir sorun yaşamazsınız.Önemli binalara girerken terlik ve şortlu kıyafetle girilemeyeceğini belirtmek isteriz.Ayrıntılar Dubai gezi rehberimizde yer almaktadır.

 

İslami yapı şehirde ki alkol tüketimini de etkilemeyen düzendedir. Mekanların bazıları alkolsüz iken alkollü mekanlarda alkol tüketmek serbest ve herhangi bir engelleme söz konusu değil.Ancak şehirde sokakta alkol tüketmek mümkün olmadığından sadece mekanlarda ya da konakladığınız odada tüketim yapabilirsiniz. Ramazan aylarında ise halka açık yerlerde alkol almak ve oruç tutulduğu dilimde yemek yemek yasaktır.

Şehre alışveriş amaçlı bir ziyaret düşünüyorsanız özellikle festival zamanlarını tercih etmelisiniz. Ocak-Şubat ayları arasında ve temmuz-Eylül ayları arasında iki ayrı alışveriş festivali düzenlenen şehirde bu ünlü markaları bu festival dönemlerinde %80’e varan indirimlerle satın alabilirsiniz.

Yaz aylarında Dubai’ye gidildiğinde çok yoğun nemlilik ve sıcakla karşılanacağı unutulmamalıdır.Bu nedenle eğer çok sıcak iklimden hoşlanmıyorsanız yaz ayları dışında gitmenizi öneriyoruz. Şehrin sıcaklık düzeyi nedeniyle ferah tutan pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.Bu sıcaklık seviyesi nedeniyle alışveriş merkezi , otobüs , cafe , restoran gibi alanlarda klimalarla ortam sıcaklığı düşük düşürülür.Bu sıcaklık değişimlerinden etkilenmemek için gezileriniz sırasında yanınızda mutlaka uzun kollu bir üst bulundurmalısınız.

Dubai’de haftalık tatil günleri Cuma ve cumartesidir.Resmi kurumlar ve  bankalar bu günlerde kapalıdır.Mağazalar ise Cuma günleri öğlene kadar kapalı olur.Alışveriş yaparken özellikle bu bilgiye göre zaman belirlemek gereklidir. İslami geleneklerin sürdürüldüğü şehirde

  • Yılbaşı
  • Ramazan bayramı
  • Kurban bayramı
  • Miraç Kandili
  • Arife günleri
  • Hicri takvime göre yılbaşı
  • Birleşik Arap Emirlikleri Milli günü

 

Resmi ve dini tatil günleridir.Şehrin çalışma saatleri de sıcaklık dolayısıyla diğer ülkelerde ki düzene göre değişiklik gösterir.

  • Özel şirketler sabah 08:00’den akşam 20:00’e kadar hizmet verir.Ancak 13:00-16:00 arasında kapalı olurlar.
  • Bankalar sadece Pazar –Perşembe günleri arası 08:00-13:00 arası hizmet verirler.Bazı bankalar öğleden sonrada açılır.
  • Resmi dairelerin hizmet verdikleri saat dilimi 08:00-14:00 aralığıdır.

 

Dubai güvenlik bakımından oldukça gelişmiş bir şehirdir.Şehirde hırsızlık, gasp gibi suçların görülme sıklığı çok düşüktür.

Şehir birçok sporun turnuvalarına ev sahipliği yapar.Dubai Çölü geleneksel golf turnuvası ,safkan atların yarıştığı Dubai Dünya Şampiyonası ,Dubai Tenis Şampiyonası , Rugby turnuvasının bir ayağı olan Dubai Sevens,futbol turnuvaları ve ülkenin popüler sporlarından biri olan Kriket şampiyonaları Dubai’de yapılmaktadır.Bu sayede şehir çok sayıda sporcu tarafından ziyaret edilmektedir.

Hakkında sinan

Bu habere de bakabilirisiniz

Dubai’ye Ne Zaman Gidilir

Dubai, güneşli günleri, muhteşem alışveriş merkezleri, lüks otellere sahip plajları ve modern mimarisi ile turistlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeni