30 Mart 2023, Perşembe
Güncel haberler
Ana Sayfa Tatil / Seyahat Yurtdışı Dubai Dubai Ulaşım Rehberi

Dubai Ulaşım Rehberi

Lükslerin şehri Dubai’de ulaşım için birçok alternatif bulunmaktadır.Metro , otobüs ,tramvay ve deniz yolu şehir içi ulaşımda kullanılan Abralar en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden bir kaçıdır.Dubai şehrin pahalı ve lüks bir semt olmasına karşın taksi kullanımında çok yüksek ücretlendirmeye sahip değildir. Şehre seyahatte bulunan birçok turist özellikle yakın bölgelere taksilerle gitmeyi tercih eder.

Şehirde kente ulaşmak için bir adet havaalanı bulunuyor.Ancak Dubai’ye gitmek için 2 ayrı havaalanı tercih edebilirsiniz.Dubai’de bulunan havaalanı Dubai International Airport kısa kodu ile DXB havaalanıdır. Dubai International havaalanına birçok ülkeden direkt uçuşlar bulunmaktadır.Şehre yakın bir alanda bulunan Sharjah International Airport kısa kodu ile SHJ daha uygun fiyatlı aktarmalı uçuşların bulunduğu diğer havaalanıdır.

Dubai International Airport

Dubai geziniz boyunca hissedeceğiz lüks görünüm havaalanına iniş yapar yapmaz etkisi hissettiriyor.Oldukça büyük bir alana kurulmuş olan havaalanında şehirde bulunan lüks otellerin görevlileri ziyaretçileri havaalanında karşılayarak hizmet kalitelerini vurgulamayı tercih ediyorlar.Havaalanının içinde seyahatte araba kiralamayı düşünen turistler için birçok araba firması yer alıyor. Ayrıca döviz işlemlerinizi havaalanında tamamlamak isterseniz alandaki mağazalar arasında çok sayıda bulunan döviz bürolarından yardım alabilirsiniz.

Havaalanından şehre ulaşmak için terminalin önünde çok sayıda bulunan taksileri , daha uygun fiyata seyahat edebileceğiniz otobüsleri ya da metroyu tercih edebilirsiniz.Taksiler Dubai International havaalanından şehir merkezine 50-60 AED ücretle 25 dakikada ulaşırken 5 AED ücretle otobüs ile 60 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz.Otobüsler 24 saat çalıştığı için şehre gece saati gelseniz bile merkeze kolaylıkla ulaşabilirsiniz Gün içinde 15 dakikada bir yeni otobüsün geldiğini de belirtmek isteriz. Metro ile şehir merkezine ulaşmak ise ücret olarak ortalama 10 AED civarında iken  yolculuk 40 dakika sürüyor.

Sharjah International Airport

Şehrin dışında bulunan Sharjah International havaalanından terminal çıkışındaki otobüsler ile Dubai merkeze yakın lokasyonlara gelebilir bu alanlardan gene metro veya otobüs ile Dubai kent merkezine varabilirsiniz. Sharjah International havaalanından taksiyle Dubai’ye geçiş ise yaklaşık 200 AED civarındadır.

 

Metroyla Şehir İçi Ulaşım

Taksi fiyatlarını birçok turistik şehre göre uygun fiyatlı olması metronun aktif olarak kullanılmamasına neden olmaktadır. Dubai metro hattı dünyanın en uzun mesafeli sürücüsüz metro hattıdır ve son teknolojiler ile inşa edilmiştir.Cuma günleri hariç 06:00-23:00 saatleri arasında hizmet veren metro , Cuma günleri ise 14:00-00:00 arası hizmet vermektedir.

Dubai şehir için metro ulaşımında kart okutma sistemi vardır.Devlet kurumuna bağlı RTA ulaşım sistemine dahil olan metrolardan Dubai seyahat kartı olan Nol kart kullanımı yapılmaktadır.Nol kartla ilgili detaylara ulaşım rehberimizin sonunda yer verilecektir.

Metro ulaşımında kırmızı ve yeşil olmak üzere iki ayrı hat bulunur.Kırmızı hat sahil şeridine giden hat olup yerin üstünden gider.Özellikle şehri şöyle bir görmek niyetindeyseniz kırmızı hatta bir kez binmenizi öneriyoruz.

Yeşil hat ise old town(eski şehir) kısmında kırmızı hattan ayrılarak iç bölgelere doğru ilerlemektedir.

İki metro hattında da klimalı seyahat yapılmaktadır.Böylelikle ulaşım sırasında Dubai sıcağından etkilenmeden seyahat edebilirsiniz.

Metro ile ulaşımda bilinmesi gereken en önemli ayrıntı metroda uygulanan vagon farklılıklarıdır. Metrolarda normal vagonlardan ayrılan 2 farklı vagon bulunur.Gold vagonlar metro treninin en arkasında bulunan geniş koltuklu ve şehri trenin arkasından izlemeye fırsat veren vagonlardır.Elbette ki gold vagon diğer vagonlara göre daha yüksek fiyattan ücretlendirilmektedir.Dubai İslami koşullara göre yönetilen bir ülke olduğu için metro trenlerinde ki bir diğer farklılık sadece bayan ve çocuklara özel vagonun bulunmasıdır.Bu vagona erişkin erkeklerin girmesi yasaktır ancak tüm kadınların bu vagona girmesi gibi bir  zorunluluk bulunmuyor.Eğer bir bayansanız tercihinize göre genel bir vagonu tercih edebilir ya da pembe rengin hakim olduğu kadınlara özel vagonu kullanabilirsiniz.

Otobüs Şehir İçi Ulaşım

Son derece sıcak bir şehir olmasına rağmen Dubai’de bulunan tüm otobüsler klimalı olduğu için otobüs ile gerçekleştireceğiniz şehir içi ulaşımda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ancak otobüs kullanımının en olumsuz yanı elbette ki otobüs duraklarına kadar yürümek ve duraklarda klimalar olsa dahi kimi zaman çalışmadığı için otobüsün gelmesini beklemek oluyor.

Bu arada Dubai’nin nüfusunu karşılayacak kadar çok sayıda otobüs bulunmadığı için duraklara gelen otobüslerin geliş aralıklarının uzun olduğunu belirtmek isteriz.Bununla beraber belirtilen zamanda geliyor ve gecikme yaşanmıyor. Otobüsler genelde merkez mahallelerde aktif olarak kullanılıyor.Kısa mesafe gidişlerde otobüs kullanmanın ücreti metro ile başa baş bir fiyatta ücretlendiriliyor ve otobüslerde de metroda olduğu gibi nakit ödeme yapılması mümkün değil. Nol isimli seyahat kartı ile hem metroya hem otobüse binebilirsiniz.

Metrodan bildiğimiz bayan yolcuların ayrı seyahat etme hakkı otobüslerde de geçerli .Ön koltuklar tamamen bayanlara ait.

Yer üstünden giden metro ile ulaşımın normal metro hattından ayrıldığı bir diğer hat ise monorail olarak bilinen ve sadece Palmiye adasına ulaşım sağlayan hat.Bu hat şehrin seyahat kartının geçmediği bir hat olduğu için gidiş dönüş ücreti ortalama 30 AED ile ücretlendiriliyor.

Taksiyle Şehir İçi Ulaşım

Taksi kullanımı Dubai’de en uygun fiyatlı olan hizmetlerden biri olarak kullanılıyor.Taksilerin fiyatlarında ki ucuzluk otobüs ve metroya olan ilgiyi dahi azalmış.Havaalanından en uzak nokta olan marinaya gidişte dahi 80 AED ödendiği için özellikle birkaç arkadaş olarak Dubai’ye gittiyseniz taksi kullanmak diğer toplu taşıma araçlarına göre daha hesaplı ve daha konforlu olacaktır.

Şehirde yer alan taksilerin tamamı RTA isimli kamu kurumuna bağlı  olarak hizmet veriyorlar. Taksilerin tepesinde bulunan farklı renklerde ki tabelalar ise bu kuruma bağlı olan 5 farklı taksi şirketini tanımlıyor.Pembe başlıklı taksiler ise tahmin edebileceğiniz gibi bayan şoförlü olup sadece bayan ve çocuklar için taşıma hizmeti sunuyorlar.

Şehirde alışveriş merkezi çıkışlarında yoldan taksi çeviremiyorsunuz.Her alışveriş merkezinin özel taksi n sıralı bir şekilde taksi kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.Alışveriş merkezileri dışında sokaktan işaret ederek çevirebileceğiniz taksiler için Careem isimli taksi çağırma uygulamasını kullanmanız mümkün.

Abralar ile  Şehir İçi Ulaşım

Abralar Dubai’de bulunan iki kıyı arasında ki ulaşımı deniz yolu ile sağlamanıza olanak veren araçlardır.Lüks ve standart olanları olmak üzere iki çeşittir. Standart abralar Bur Dubai – Deira Old Souq noktaları arasında hizmet verir ve ücretlendirmesi tek yön 1 AED olacak şekildedir. Bu abraların hizmet saati sabah 06:00 ile gece 00:00  arasındadır.İstenilirse 1 saat süreli olarak 2 AED’ye kiralanarak mütevazi bir tur düzenleyebilir , Dubai’yi denizden seyredebilirsiniz.

Lüks Abralar ise Madinat Jumeirah Çarşısı önünden bilinen turistik tur tekneleridir.Deniz turu atabileceğiniz lüks abraların tur ücreti ortalama 80 AED civarındadır.

Dubai Seyahat Kartı Nol Kart

Dubai’de şehir içi ulaşımda standart abralarda otobüslerde ya da metroda kullanabileceğiniz , araçlara binmeye yarayan hem araca binerken hem de inerken okutulan süreli kartların ismi Nol kart olarak bilinmektedir.

Nol kart 3 farklı sınıflandırmaya tabidir. Toplu taşımayı kullanacağınız süreye ve hangi sıklıkla  toplu taşıma kullanacağınıza göre tercih edebileceğiniz Nol Kartların ücreti bu sınıflandırmaya göre değişir.

 

Eğer Nol kartı aldığınızdan sadece 1 sefer ya da birden çok ama az sayıda kullanacaksanız Nol Red Kart kullanımınıza yetecek bir kart tipi olur.2 AED ile ücretlendirilen kart ön yüklemeli bir kart olup en fazla 10 kez yükleme yapılma özelliğine sahip.Kartı kullandıktan sonra içinde kalan bakiyeyi geri almanız mümkün olmadığı için bölgelere göre değişen fiyatlandırmaları bilerek yükleme yapmanızı öneriyoruz.Kısa mesafelerde 4 AED , uzun mesafelerde 6 AED ve havaalanına 9 AED’den ücretlendirme yapıldığı için  bu tutarları kılavuz alarak yükleme yapmalısınız. Ayrıca içinde 4 AED kalmış bir kartla 6 AED’lik bir ulaşım sağlarsanız kartınız çıkış için okunmayacaktır.

 

Eğer gün içinde sıklıkla toplu taşımayı kullanacaksanız ve uzun mesafeleri tercih edecekseniz Nol Silver Kart sizin için daha uygun olacaktır. 25 AED karşılığında alınabilen Nol Silver kartın içinde 19 AED bakiye bulunuyor 25 AED’in 6 AED’i ise kartın kendisi için alıyor.Ve yine ön yükleme ile kullanım yapabileceğiniz kartta daha fazla AED yüklü olduğu için yolculuk ücretlendirmeleri Nol Red Kart’a göre daha indirimli olacaktır.Kısa mesafeler için 3 AED,2 zone ve daha uzun mesafeler için 5 AED ve havaalanına 7,5 AED’den ücretlendirme alınan kartın içinde kullanım sonrası kalan bakiyeyi geri almanız mümkün. Ancak kartın içinde en yüksek ücret tutarında bakiye yoksa kısa mesafe gidecek dahi olsanız gişe girişine dahi izin girmeyeceğiniz belirtmek isteriz.Nol Silver Kart sadece içinde ,75 AED’lik bakiye varsa kullanılabilmektedir.

 

Nol Gold Kart ise metro kullanımında belirttiğimiz Gold vagonlara giriş yapabileceğiniz , deri ve geniş koltuklarda seyahate keyfine varabileceğiniz ancak normal Nol kartlara göre 2 katı ücretlendirme alınan özel statü bir karttır.Bu kartı tercih etmek yerine taksi kullanımı elbette ki daha avantajlı olacaktır.Ancak Gold Vagon tadınız yaşamak istiyorsanız trenlerde altın rengi ile belirtilen bu alana girebilmek için Nol Gold Kart satın almalısınız.

Hakkında sinan

Bu habere de bakabilirisiniz

Dubai’ye Ne Zaman Gidilir

Dubai, güneşli günleri, muhteşem alışveriş merkezleri, lüks otellere sahip plajları ve modern mimarisi ile turistlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeni