30 Mart 2023, Perşembe
Güncel haberler
Ana Sayfa Finans Viop Nedir ?
viop nedir
viop nedir

Viop Nedir ?

Para piyasaları ile ilgileniyorsanız viop’u iyi yada kötü bir şekilde duymuşsunuzdur. Viop nedir ? Viop açılımı vadeli işlem opsiyon borsasıdır.

VIOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası), Türkiye’de faaliyet gösteren bir finansal piyasadır. Bu piyasada, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri alınıp satılır.

VIOP, yatırımcılara risk yönetimi ve spekülasyon yapma imkanı sunar. Yatırımcılar, belirli bir vadeye sahip sözleşmelerin fiyatları üzerinden alım veya satım yaparak gelecekteki fiyat değişimlerine karşı korunabilirler veya kazanç sağlayabilirler.

VIOP’ta işlem gören enstrümanlar arasında döviz, emtia, hisse senedi, tahvil ve endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri yer alır. VIOP’ta işlem yapabilmek için öncelikle bir aracı kurumda hesap açmak ve teminat yatırmak gerekmektedir.

2005 yılında vob yani vadeli işlem opsiyon borsası olarak kuruldu. Günümüzde ki işlemlere baktığımızda o zamanlar vob çok bakir ama ama bugüne göre daha kolay bir piyasaymış.

2016 yılından beri viop da aktif işlem yapıyorum. Yaklaşık 6 yıldır bu piyasada yaşamadığımız hiçbir tecrübe kalmadı. Bu yazıyı bir tecrübe aktarımı olarak paylaşıyorum.

Viop kaldıraçlı bir piyasadır. Daha doğrusu size kaldıraç imkanı veren bir piyasadır ama bu kaldıracı kullanıp kullanmama tamamen sizin kararınıza kalmış bir durumdur. Fakat hiçbir zaman sizin kararınıza kalmaz çünkü viop’u bu bilinç ile kullanan yatırımcı sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Viop viop peki nedir bu viop ?

Viop vadeli işlemler için borsada ki hisseler,endeksler, döviz kurları ve kıymetli madenlerle pozisyon alabildiğiniz bir borsadır.

Burada yükseliş için pozisyon alabildiğiniz gibi düşüş beklediğiniz durumlar içinde pozisyon alabilirsiniz. Yükseliş ismi namı diğer LONG , düşüş ismi piyasada SHORT olarak geçer.

Shortcu sıkıştırma short squuze gibi terimleri belki duymuşsunuzdur. Sadece duyduysanız şanslı bir gruptasınız birde bunları yaşayanlar var.

VIOP’ta işlem yapmak, herhangi bir finansal piyasada olduğu gibi riskli bir faaliyettir. VIOP’ta yatırım yaparken karşılaşılabilecek bazı riskler şunlardır:

Piyasa riski: VIOP’ta işlem gören enstrümanların fiyatları, piyasa koşullarına ve arz-talep dengesine göre değişebilir. Bu nedenle, yatırımcılar piyasa riski ile karşı karşıya kalabilirler.

Kredi riski: VIOP’ta işlem yaparken, işlem yapılacak olan aracı kurumun güvenilirliği ve ödeme gücü de önemlidir. Eğer aracı kurum ödeme yapamazsa, yatırımcılar para kaybedebilirler.

Sistem riski: VIOP’ta işlem yapmak için kullanılan elektronik işlem platformları, sistemsel hatalar veya kesintiler nedeniyle çalışmayabilir. Bu tür sorunlar, yatırımcıların zarar görmesine neden olabilir.

Likidite riski: VIOP’ta işlem gören bazı enstrümanlar, diğerlerine göre daha az likit olabilir. Bu nedenle, yatırımcılar işlem yaparken likidite riskini de göz önünde bulundurmalıdırlar.

Vergi riski: VIOP’ta yapılan işlemler, vergiye tabi olabilir. Bu nedenle, yatırımcıların vergi riskini de hesaba katmaları gerekir.

Şimdi biraz örneklerle açalım. Mesela Türk HAVA YOLLARI hissesinin fiyatı şuan 28.22 TL . 100 lot THYAO hissesi alıp yatırım yapacaksınız. TL olarak 2822 lira yapıyor. Bu tutar yatırım hesabınızda olduğunda bu tutar karşılığında 100 lot THYAO hisseniz olacak. hisse fiyatı 30 lira olursa ve 30 lirada bozdurursanız paranız 3000 lira olacak aradaki fark kadar yaklaşık 180 kar etmiş olacaksınız. Bu aslında hepimizin bildiği olağan bir şekilde yatırım şeklimiz. peki viop da aynı duurm nasıl oluyor?

Viop kontratlarında hisseler için 1 kontrat 100 hisse karşılığına denk gelir. Yani 1 kontrat THYAO hissesi 100 lot THYAO hissesine eşittir.

1 kontrat THYAO teminatı şuan 330 lira. 28.22 fiyattan ( vadeli fiyatı şimdilik goz ardı edilmiştir ) 1 kontrat long işlem açtığımızda 100 lot THYAO hissesi elimizde gibi 2822 liralık pozisyonumuz olur. Peki kaç parayla 330lira.

İşte burada kaldıraç devreye giriyor. Eğer sizin hesabınızda 2800 lira varsa ve sadece 1 kontrat THYAO ile işlem açıyorsanız siz kaldıraç kullanmıyorsunuz. Hem 100 lot hisse yi toplam 330 liraya aldık hem de geri kalan yaklaşık 2500 liramız günlük viop hesabında nemalanıyor. Şimdi hisse fiyatı 30 olduğunda biz kontratımızı sattığımızda hesabımızda muhtemelen 3000 liranın üzerinde bir tutar olacak. Muhtemelen diyorum çünkü 2500 liranın günlük faizleri hesabımıza eklenmiş olacak.

Şimdi bence buraya kadar sıkıntı yok. Buraya kadar herşey çok güzel görünüyor peki sıkıntı nerede başlıyor ?

Bizim 2800 liramız var ve viop da 1 kontrat yerine tam 8 kontrat THYAO işlemi açabiliyoruz. Yani 100 lot yerine elimizde tam 800 lot THYAO hissesi olabilir. Ve genelde tam olarak böyle oluyor. Hesabında ki para kadar viop da işlem açan yatırımcı için kötünün başlangıcı oluyor.

Hesabımızda 2800 lira vardı ve bizim hedefimiz 100 lot hisse alarak 2 lira karda satıp yaklaşık 200 lira kar etmekti. Ama biz viop hesabımızda ki parayla 8 kontrat karşılığı 800 lot büyüklüyünde pozisyon açtık. Peki bundan sonra ne olacak ?

Hisse beklentimiz doğrultusunda 30 lira olur 2 liralık bir marj verirse 2 X 800 lot = 1600 lira para kazanırız. Bu hayallerde yaşanan güzel senaryo elimizde 2800 lira vardı 1600 kar ettik 4400 lira oldu. Normalde 3000 lira kar elde edebilecekken 1400 lira fazladan kar ettik. Biz bir finansal dahiyiz 🙂

Şimdi kötü senaryo şu ; 28 liradan yine 8 kontrat pozisyon açtınız ve hisse düşmeye başladı. Ve akşam 26 den kapadı. Yani anaparamızdan 1600 lira eksildi. Evet 2800 liramızdan 1600 liramız gitti bu kötü bir durum ama daha kötüsüde var maalesef. Ertesi gün saat 3 e kadar fiyatın değişmediğini düşünürsek elimizde 8 kontrat var ve 1600 lira eksideyiz. Saat 3 e kadar yani piyasada teminat tamamlama saati diye geçer o zamana kadar bizim 1600 lirayı yerine koymamız gerekir. Peki koymazsak ne olur ? Aracı kumunuz sözleşmede imzaladığınız yetkiyle sizin adınıza 1600 liralık kontrat satar. Yani yaklaşık 5 kontrat satarak 1600 liralık borcunuzu kapatır.

Şimdi elinizde ne var ? 3 kontrat THYAO VAR. Peki desek ki ben viopdan hoşlanmadım satayım hisse alayım desek. 3 kontrat yaklaşık 1000 lira. Hisse 26 lira. Yaklaşık 40 lot hisse alabiliyoruz. 100 lot hesapta olabilecekken 60 lotumuz buhar oldu.

Spotta 28 liradan hisseyi alırsınız 20’ye de düşse 100 lot hisseniz yatırım hesabınızda durur. Ama viop da anlattığımız durum itibariyle mümkün görünmüyor.

Viop’da tüm hısr ve zayıf duygularınızdan arınmadan ve piyasada belli bir tecrübeye ulaşmadan sadece öğrenmeye çalışın.

Şimdi canlı hesap üzerinden kar zarar durumlarına bakalım.

uhuuuuu bir ayda 50 bin lira mı bu viop bir harika dostum 🙂 Size gösterilen her zaman budur. Yüksek montanlı karlar aklınızı çeler ve sizde bir an önce gelip burada işlem yapmak istersiniz.

Sizdebu piyasaya geldiniz ve bir sonra ki ay ne oldu biliyor musunuz ?

Geçen ay aldığını arkadaşdan piyasa hemen hemen tahsil etti. Ama hala karda peki ya siz ?

Viop çok önemli bir yer fakat kullanıcı davranışları ve bizim piyasalarımızın hacimsel sorunlarından dolayı sıkıntıları var. Bizim dışımızda ki sıkıntılar için elimizden çok birşey gelmiyor ama bize bakan yönüyle burayı daha amacına uygun ve bizim için karlı bir yapıya çevirebiliriz.

Şİmdilik giriş yapmış olalım. Yakın zamanda karlı işlem türleri üzerine fikirlerimizi paylaşmaya devam edeceğim.

Teşekkürler

Bol kazançlı günler

Hakkında zanzanamoltigor

Bu habere de bakabilirisiniz

Altın Kaç Lira? Günlük Altın Fiyatları – 14 Ekim 2020 Çarşamba

Altın bizim annelerimizin biriktirdiği paralarla alıp kenara attığı yatırım türüydü. Yıllarca bunun işe yaramaz bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeni